تبلیغات
ایستگاه حوادث ،ایمنی وبهداشت كار کرمان - بیمه مسئولیت مدنی كارفرما در قبال كاركنان
ایستگاه حوادث ،ایمنی وبهداشت كار کرمان
مورد استفاده عموم به ویژه كارفرمایان،كارگران،بازرسان كار ومسئولین ایمنی عزیز.
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مدیر وبلاگ
نویسندگان
نظرسنجی
شما بیشتر چه مطالبی را می پسندید؟بیمه مسئولیت مدنی كارفرما در قبال كاركنان

کارفرما

براساس قانون هر شخصی كه در نتیجه فعالیت روزمره خود باعث ایجاد خسارت به اشخاص دیگر شود موظف است خسارت وارده را جبران كند.
بر اساس این طرح، مسئولیت مدنی كارفرمایان ناشی از حوادثی كه به موجب قصور و اهمال آنان به كاركنان تحت امر وارد آید و كارفرما مسئول جبران آن شناخته شود، تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرد. جبران هزینه‌های پزشكی و غرامت فوت و نقص عضو مطابق قانون دیات در تعهد بیمه ‌گر میباشد. اخذ بیمه نامه یاد شده برای كلیه كارفرمایان مشمول قانون كار لازم و ضروری می‌باشد.
این بیمه ‌نامه مسئولیت مدنی، بیمه‌گذار را در مقابل كاركنان تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد. بدین معنی كه چنانچه در جریان انجام كار در محل كار، در اثر حادثه خسارت بدنی به كاركنان شاغل بیمه‌گذار وارد آید و مسئولیت بیمه‌گذار در این ارتباط توسط بیمه‌گر محرز گردد خسارت وارده جبران خواهد شد. منظور از جبران خسارت بدنی، شامل پرداخت هزینه‌های پزشكی و غرامت نقص عضو و فوت كاركنان می‌باشد.
این بیمه‌نامه را كلیه اشخاص حقیقی و حقوقی، می‌توانند تهیه نمایند از جمله شركتها، سازمانها، ‌كارخانجات و كارگاه‌هایی كه در امور تولید، تعمیرات و خدمات فعال هستند و همچنین مجریان پروژه‌های عمرانی و ساخت‌وسازهای بناهای مسكونی و تجاری كه در مقابل كاركنان خود برای خسارات بدنی ناشی از سهل‌انگاری و قصور در نظارت و استفاده از وسایل بی‌حفاظ و معیوب در حین كار و ضعف اقدامات ایمنی مسئول هستند و این مسئولیت را می‌توانند بیمه نمایند.


آشنایی با انواع بیمه نامه های مسئولیت :
شركت های بیمه در تمام دنیا جبران برخی از این خسارت ها را در قالب بیمه مسئولیت بر عهده می گیرند. مهم ترین گروه های تحت پوشش بیمه مسئولیت، بیمه های مسئولیت حرفه ای پزشكان، پیراپزشكان، كارفرما در مقابل كاركنان ساختمانی، كارگران واحدهای صنعتی، مدیران و ناجیان استخرها، هتل ها در مقابل میهمانان و نگهداری آسانسورها و مالكین املاك در مقابل مستاجرین است.

بیمه مسئولیت مدنی كارفرما در مقابل كاركنان (ساختمانی مسكونی، راهسازی ، پل سازی و ...) :
در این بیمه نامه كارفرمایان و پیمانكاران ساختمانی می توانند مسئولیت خود را در مقابل خسارت های جانی وارده به كارگران مشاغل در محل كار تحت پوشش قرار دهند.كارفرما می تواند با توجه به متغیر بودن فرم كاری كارگران، آنها را بدون نام تحت پوشش بیمه و مسئولیت مدنی قرار دهد. براساس قانون بیمه حداكثر تعهد قابل پذیرش برای شركت بیمه برای هر كارگر در هر حادثه حداكثر معادل دیه یك مرد مسلمان خواهد بود، ضمن اینكه حداكثر تعهد در هزینه های پزشكی ناشی از حادثه نیز تا ۱۰ درصد مبلغ دیه كامل یك مرد مسلمان است.

بیمه مسئولیت مدنی كارفرما در مقابل كارگران واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی :
این بیمه مسئولیت مدنی كارفرمایان را در مقابل خسارت های جانی وارد به كارگران فعال واحدهای تولیدی و صنعتی تحت پوشش قرار می دهد. به این شكل كه در صورت بروز حادثه منجر به فوت یا جرح شركت بیمه هزینه های مالی خسارت وارده را جبران می كند.كارگاهها و كارخانه ها می توانند كاركنان خود را بدون ذكر نام تحت پوشش این بیمه نامه قرار دهند ولی اگر لیست اسامی را اعلا م كنند حق بیمه آنها ارزان تر خواهد شد.


نظر به این مهم که در بیمه نامه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارگران فقط در صورتی خسارت پرداخت میگردد که کارفرما مقصر باشد، لذا خرید بیمه نامه حوادث میتواند بصورت شبانه روزی افراد را تحت پوشش خود قراردهد.


تعریف کارفرما :
کارفرما شخص حقیقی یا حقوقی است که یک واحد اقتصادی را با استفاده از توان یک یا چند نیروی انسانی اداره میکند. معمولا در هر واحد اقتصادی اعم از کوچک یابزرگ وسایلی وجود دارند که ممکن است بسیار ساده ویا ابتدایی باشند ویا تاسیسات پیشرفته عظیمی باشند که کارکردن با آنها مستلزم تخصص وکارایی ودقت خاص باشد . ولی به هر حال این وسایل از هر گونه که باشد وهم چنین محیط کار از هر نوع که باشد کم یا بیش خطر زا هستند و می توانند صدماتی به کارکنان وارد کنند. مدیریت کارگاه وروش کار بر عهده کارفرماست ومسئولیت آن هم منحصرا متوجه کارفرما می باشد. به عبارت دیگر هر حادثه ای که رخ دهد وآثار زیان بار آن متوجه نیروی انسانی شاغل در کارگاه شود ، موجب مسئولیت کارفرما خواهد بود واین مسئولیت نیازی به اثبات تقصیر ویا کوتاهی کارفرما ندارد وبه اصطلاح حقوقی یک مسئولیت فرضی ویا قانونی است وفقط با اثبات خلاف آن مثلا اثبات اینکه کارگری به عمد خود را در موقعیت خطرناک قرار داده است ، میتوان کارفرما را از مسئولیت مبرا ساخت که البته اثبات این امر بسیار مشکل است .


شرح کامل بیمه‌نامه مسئولیت مدنی در مقابل كاركنان

از آنجائیكه ارتباط قراردادی فی‌مابین كارفرما و كارگر (نوع استخدام) رافع یا محدودكننده مسئولیت كارفرما در مقابل كاركنان در خصوص غرامتهای ناشی از حوادث كار نمی‌باشد، این بیمه‌نامه كلیه كاركنان شاغل را اعم از رسمی، پیمانی، ‌روزمزد، قراردادی كه بصورت تمام‌وقت یا پاره‌وقت در محدوده مورد بیمه فعالیت دارند را تحت پوشش بیمه‌ای دارد.
در این بیمه‌نامه با توجه به ماهیت فعالیت مورد بیمه، چنانچه كاركنان بیمه‌گذار متغیر باشند الزامی ‌برای متقاضی بیمه، جهت ارائه اسامی‌كاركنان به بیمه‌گر نمی‌باشد. مگر در مواردی كه با توجه به نوع كار، بیمه‌گذار از كاركنان ثابت استفاده می‌نماید و ارائه اسامی پرسنل تحت امر و همچنین تغییرات احتمالی آنان برای بیمه‌گذار مقدور باشد. در مجموع اینگونه نتیجه‌گیری می‌گردد كه صدور بیمه‌نامه مسئولیت مدنی در برابر كاركنان،‌ بدون ذكر اسامی‌كاركنان و تعریف كامل محدوده زمانی و مكانی مورد بیمه میسر است.
با توجه به موارد فوق‌الذكر، اساساً این بیمه‌نامه بدون ذكر اسامی بیمه‌شدگان صادر می‌گردد و لذا برای فراهم شدن امكان كنترل موضوع، برای هر پروژه خاص یك بیمه‌نامه صادر می‌گردد و مشخصات موضوع كار و محدوده محل كار بایستی به دقت در شرایط خصوصی بیمه‌نامه درج گردد و پوشش بیمه‌ای منحصر به آن موارد از حوادثی است كه ناشی از اجرای كار در محل مورد بیمه اتفاق افتاده باشد .

یكی از نكات بسیار مهم این بیمه‌نامه عبارت است از تحت پوشش قراردادن كلیه كاركنان شاغل در پروژه علیرغم اینكه مستقیماً جزء كاركنان تحت امر بیمه‌گذار نباشد.
همانگونه كه اطلاع دارید در اكثر پروژه‌ها كارفرما یا صاحبكار تمام امور پروژه را راساً انجام نمی‌دهد و این امر دلایل متعددی دارد از جمله تخصصی بودن كارها و یا مسائل اقتصادی و … به هر حال موارد زیادی است كه كارفرما انجام كار را به پیمانكاران مختلف واگذار می‌نماید و لذا پیمانكاران فرعی نیز در انجام پروژه حضور دارند. همانگونه كه فعالیتهای این مجموعه در ارتباط با یكدیگر هستند و مسئولیتهای آنان در برابر كاركنان نیز مرتبط با یكدیگر است و تبعاً عملكرد و مشكلات هر یك در كل امور مؤثر است و همانگونه كه جنبه‌های مثبت آن موجب پیشرفت كار است. به همین منوال حوادث ناگوار برای هر یك از نامبردگان معضلی برای پروژه مورد بیمه ایجاد خواهد نمود.
لذا جهت حل مسئله فوق‌الذكر و حفظ جامعیت بیمه‌نامه، تأمین مذكور كلیه خطرات احتمالی برای تمامی‌كاركنان شاغل را مد نظر قرار داده كه عبارت است از اینكه مسئولیت كلیه اشخاص حقیقی با حقوقی كه اجرای بخشی یا بخشهائی از كار مورد تعهد بیمه‌گذار را در محل مورد بیمه به‌عهده دارند، مسئولیت بیمه‌گذار تلقی می‌گردد و به دلیل همین ویژگی مشخص است كه این بیمه‌نامه توانسته جهت ارائه تأمین برای بخش وسیعی از جامعه و فعالیتهای عمرانی و نوسازی موفق عمل نماید.

 

مسئولیت مدنی به انواع زیر تقسیم‌بندی گردیده است:


a- مسئولیت عمومی: خسارت جانی و مالی وارد به اشخاص ثالث كه در اثر فعالیت روزمره فرد یا افراد ایجاد می‌گردد و به موجب قانون عامل زیان شناخته می‌شوند را مسئولیت عمومی‌می‌نامند.
مثال: مسئولیت پیمانكاران در قبال اشخاص ثالث و مسئولیت شهرداری‌ها، ‌مسئولیت مؤسسات انتقال نیرو و آبرسانی.
b- مسئولیت حرفه ای: عبارتست از مسئولیتی كه برای صاحبان حرفه‌ها به موجب قانون در مقابل كسانی كه در رابطه با حرفه آنان دچار خسارت می‌گردند بوجود می‌آید.
مثال: مسئولیت حرفه‌ای پزشكان، مسئولیت حرفه‌ای مهندسین، مسئولیت حرفه‌ای، نمایندگان بیمه و مسئولیت هتل‌داران و …
c- مسئولیت قراردادی: عبارت از آنست كه یك طرف قرارداد به علت تخلف از شرایط مندرج در قرارداد یعنی عدم انجام تعهدات خود یا انجام تعهد بطور ناقص باعث زیان طرف دیگر شود در اینصورت مسئولیت قراردادی تحقق می‌یابد.
مثال: مسئولیت مستأجر در قبال موجر و بالعكس، مسئولیت متصدیان حمل‌و‌نقل اعم از زمینی،‌ دریایی و هوائی (تعهدات كه متصدی حمل به موجب قرارداد حمل در مقابل صاحب كالا به عهده می‌گیرد.)
همانگونه كه از مباحث فوق استنباط می‌گردد برای آنكه مسئولیت مدنی تحقق پیدا كند باید زیان و خسارت فردی و زیان‌دیده‌ای وجود داشته باشد و همچنین رابطه علیت بین خسارت وارده و فعل عامل زیان وجود داشته باشد. در یك تعریف جامع مسئولیت مدنی چنین بیان گردیده است: مسئولیت مدنی عبارتست از تعهد و التزامی‌كه شخص نسبت به جبران زیان وارد به دیگری دارد، اعم از آنكه زیان مذكور در اثر عمل شخص مسئول یا اعمال اشخاص وابسته به او و یا ناشی از اشیاء و اموال تحت مالكیت یا تصرف وی محقق شده باشد.

نوع مطلب : انواع بیمه(مثل بیمه بیكاری،بیمه مسئولیت مدنی و....)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مدیر وبلاگ
یکشنبه 30 فروردین 1388
چهارشنبه 18 مرداد 1396 17:39
I wanted to thank you for this great read!! I definitely loved every bit of it.
I have got you book-marked to look at new things you post…
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ایستگاه حوادث ،ایمنی وبهداشت كار کرمان محفوظ است